Stroka pravi, da je melanin zelo pomemben za kožo. To je pigment, ki je lahko rdečkaste, črne ali rjave barve. Nastaja v koži s pomočjo UV žarkov in se nahaja v laseh, koži in barvi oči.
Kako nastaja melanin s pomočjo UV žarkov, če pa vsi govorijo da so škodljivi. Ravno to je varovalo za našo kožo. In sicer tisti ljudje, ki imajo več melanina, torej so bolj temni, so manj nagnjeni k boleznim raka kože. To so dokazali že v več študijah in na splošno je znano, da so temnopolti ljudje manj podvrženi tej grdi in zahrbtni obliki raka.
Poleg ljudi imajo melanin živali (vretenčarji in žuželke), rastline in mikroorganizmi, ki se nahaja v posebnih celicah, ki se imenujejo melanociti. Zanimivo, da je v črnilu, ki ga proizvajajo, spustijo sipe, ko so ogrožene, ravno melanin.
Kot sem že povedala, melanin daje barvo naši koži, lasem in šarenici. Več kot ga imamo, bolj je odtenek temen. Že sami vemo, da se poleti lasje potemnijo, koža na soncu počni, tudi oči so na svetlobi bolj razširjene, da je šarenica manjša. Vse to so zaščitni obrambni mehanizmi človeka, da se zavaruje pred hudim soncem in UV žarki. Ljudje, ki živijo na severu, kjer ni veliko sonca, imajo svetlejšo kožo in svetlejše lase. Afričani in ostala ljudstva, ki živijo ob ekvatorju oziroma v tem sredinskem pasu zemlje, pa so temnejše polti ali celo črni, lase imajo črne, oči imajo rjave, temne. Vse to ravno zaradi zaščite telesa. Mati narava ve, kaj počne.
Zato pojdite na sonce, pokažite malo svoje kože, kjer se proizvaja melanin s pomočjo UV žarkov. Vendar pazite, da ne greste v času najhujšega sonca. Uporabljajte zaščitno kremo, še najboljša zaščita pa so kakšno lepo pokrivalo ali prijetna senca pod borovci, s kozarcem hladne pijače.